יגאל לנדאו בראיון ל'סוגרים חשבון' על תגלית הגז המצרית

מנכ"ל רציו, יגאל לנדאו, התארח בתכנית "סוגרים חשבון" בטלוויזיה החינוכית ב-3/9/2015 ודיבר על גילוי מאגר הגז במצרים, עליו פורסם לאחרונה. כשנשאל לנדאו מה יקרה אם לא יפתחו את מאגר לוויתן, הוא השיב שההפסד יהיה של כל עם ישראל, שכן כאשר גז נמצא באדמה, הוא לא שווה דבר.

"לדעתי, עם כל השמחה האמיתית על התגלית במצרים, אנחנו לא היינו מופתעים", הבהיר יגאל לנדאו. "ידוע שבמצרים יש פוטנציאל גז ומאגרי גז והמדינה הזו מפיקה גז כיום. מדובר במדינה גדולה עם שוק של כ-100 מיליון בני אדם וביקוש של 50 BCM לשנה – פי עשרה ממדינת ישראל. זה לא משנה את ראייתנו הכלכלית, מפני שהגז הישראלי של לוויתן שאמור היה ואולי עוד יעבור לייצוא לבריטיש גז ולמצרים, מיועד לייצוא ולא לצריכה מקומית מצרית".

בהמשך התייחס יגאל לנדאו לסוגיית מתווה הגז: "אני מקווה שיימצא פתרון לסוגיה הזו. ראינו שבמצרים כשאין ביורוקרטיה, הדברים מתחילים לזוז. רק עכשיו תחת השלטון של א-סיסי החלו קידוחים וראינו את התוצאה. זה יכול להיות גם אצלנו. ובאופן כללי, אין סיבה שלא יגלו תגלית בסדר גודל כזה במים הישראלים, אני מקווה שתהיה כזו. לוויתן מחכה כבר חמש שנים מאז התגלית וההפסד הוא של כל האזרחים. חייבים לפתח את לוויתן, אלה הכנסות בסדר גודל של מיליארד ש"ח בחודש". לדברי לנדאו, הנושא שמעכב את המימון הוא אי ודאות רגולטורית.

דרג את הכתבה!

פורסם בקטגוריה גז ונפט, וידאו. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.