יגאל לנדאו: "נובל אנרג'י הייתה חלוצה"

האזינו לחלק מהדברים שאמר יגאל לנדאו בראיון לאילנה דיין בגל"צ, בהקשר למתווה הגז. יגאל לנדאו טוען שהוא מנסה להאיר את הבעיה שבמסגרתה חברות זרות בינלאומיות בעלות מומחיות ייחודית לקידוחים במים עמוקים לא מוכנות לבוא לישראל. קראו את המשך הראיון:

אילנה דיין: "לפחות דבר אחד עולה עכשיו ככל שאנחנו מבינים יותר על המתווה ועל התהליך, ועל מה שקרה בישיבות שלכם, של נובל אנרג'י ודלק עם צוות המשא ומתן הממשלתי. איך זה שפעם אחר פעם צוות המשא ומתן הממשלתי מוותר שוב ושוב והנה נובל היא בעלת מניות, מפעילה בתמר ובלוויתן, יש חסינות למונופול למשך עשור לפחות ואין פיקוח על המחירים."

יגאל לנדאו: "אני יכול להסביר – אנחנו רציו לא היינו במשא ומתן. אין לנו אחזקות בתמר למשל. אנחנו היזמים של לוויתן. אני מנסה להאיר את הבעיה – והבעיה היא שחברות זרות בינלאומיות בעלות מומחיות ייחודית לקידוחים במים עמוקים לא מוכנות לבוא לכאן. כאשר הגיעה חברת וודסייד לאחר מאמצים רבים, גירשו אותה בגסות, עם הפגנות, צעקות והתלהמות".

אילנה דיין: "למה נובל נשארו? לא מכיוון שהם חשבו שהם יצליחו לקפל את הממשלה והתשואה שלהם והיכולת להשיא רווחים אדירים במחירים גבוהים מהמונופול תהיה גבוהה ביותר?"

יגאל לנדאו: "אני לא מסכים עם הקביעות שלך. נובל הייתה חלוצה. היא באה לכאן לקדוח כאשר אחרים לא הסתכלו בכלל לכיוון ישראל. ובמקום לשתף פעולה וליצור תנאים שחברות נוספות תבאנה בעקבות תגלית תמר, ישראל עשתה בדיוק את ההפך. מדינת ישראל יצרה את המונופול במו ידיה. לא בכניעה לנובל, אלא בחוסר הבנת הסיטואציה שנדרשות השקעות אדירות. הייתה מחשבה שהגז עף לו מהים מעצמו וחיכה שמישהו יקדח אותו. זה לא המצב. המגבלות על הייצוא ושינוי מנגנון המס – בדיעבד, כל הדברים האלו גרמו לכך שחברות זרות לא באו לכאן. אני מקווה שתהיה פה יציבות. זה תנאי הכרחי כדי שיבואו שחקנים נוספים. יש לנו עוד הרבה גז שצריך לקדוח ולמצוא. אם לא תהיה יציבות, אף חברה מסחרית שרואה שיקולים מסחריים מול עיניה, לא תסכן מיליארדים ותבוא להשקיע כאן. אני מקווה מאוד שהמתווה יביא ליציבות".

האזינו לראיון המלא:

דרג את הכתבה!

פורסם בקטגוריה גז ונפט, גלי צה"ל, יגאל לנדאו בתקשורת, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.