מתוך כלכליסט – יגאל לנדאו: "אם רוצים תחרות, צריך לעודד אותה"

פורסם ב-22/4/2013

מנכ"ל רציו חיפושי נפט, יגאל לנדאו, התארח בפאנל בנושא פיתוח ומימון השקעות באנרגיה, כחלק מוועידת האנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה. במהלך הפאנל נשאל לנדאו כיצד ניתן לממן פרויקט גדול, בסדר הגודל של לוויתן. לדבריו: "היו פרויקטים שמומנו באופן פרטי ובזמן אפסי והם הצליחו להביא לסיום מוצלח ולעמידה בלו"ז. עם גורם ממשלתי, זה לא היה לוקח שלוש שנים, אלא עשור, ולא בעלות של 3 מיליארד דולר, אלא פי שלושה".

יגאל לנדאו ציין כי הוא משוכנע שיהיה ניתן לממן פרויקטים חדשים דרך המגזר הפרטי וכי פרויקטים אלו יתבססו על חוזי ייצוא עם חברות גז עולמיות גדולות. לטענתו: "כאשר לוויתן יפותח, תיהנה ישראל מגז בשפע ולא תצטרך להיות תלויה באף אחד בנמל אשדוד".

כאשר נשאל אם יש צורך לפצל מאגרים, השיב יגאל לנדאו כי יש צורך לעודד תחרות, אם מעוניינים בה: "למה לא באות לישראל חברות מובילות? צריך לעודד את התנאים כדי שיבואו לישראל השחקנים המובילים. גילו פה עד היום 25 TCF גז ויש הרבה יותר".

בסיום הביא לנדאו את הדוגמא משכנתה של ישראל, מצרים – שם יש רזרבות כפולות ומוכחות בהשוואה לישראל, אבל יש שם מחסור בגז, כי המפעל הגדול במדינה שם מושבת. מצרים שוקלת לייבא גז מכיוון שאין בה תנאים לקדוח ולייצר גז. "לגבי פיצול מאגרי תמר או לוויתן, צריך לזכור שהפיתוח עולה מיליארדים – ומי יישא בכל ההוצאות האלה? לפני המכירה, צריך להפיק את הגז", סיכם יגאל לנדאו.

קראו את דבריו של לנדאו מהכתבה:

יגאל לנדאו - מתוך הכתבה בכלכליסט

יגאל לנדאו – מתוך הכתבה בכלכליסט

מתוך כלכליסט – יגאל לנדאו: "אם רוצים תחרות, צריך לעודד אותה"
5 (100%) 1 vote

פורסם בקטגוריה גז ונפט, יגאל לנדאו בתקשורת, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.